top of page

Placená reklama na Facebooku: Musím být plátce DPH?


Placenou reklamu na Facebooku tzv. Facebook ads, používá v současné době nejen čím dál více firem, ale také čím dál více živnostníků i běžných uživatelů. Méně pokročilí uživatelé si zaplatí funkci „Promovat příspěvek“, či „Promovat stránku“ (což není úplně ideální), a ti pokročilejší využijí „Správce reklam“ nebo Power editor. Pak už jen čekají, jak jim na stránce naskakují liky, přibývají návštěvy webu a objednávky.


Co ovšem většina lidí netuší je, že aby mohli využívat Facebook ads pro komerční účely, musí být plátci DPH, nebo identifikované osoby. Možná si teď říkáte proč. Je to jednoduché, Facebook má svou pobočku pro Evropu v Irsku. Zde jim také chodí všechny platby z Evropy,  jde tedy o nákup služeb ze zahraničí. V případě využití Facebook ads či AdWords musíte tedy v ČR  za tyto platby odvést DPH – to znamená, musíte se stát buď plátcem DPH, nebo identifikovanou osobou.

Výjimku tvoří lidé, kteří reklamu nepoužívají ke komerčnímu využití (jak FB uvádí), například mají stránku o rybaření, kde nic neprodávají (tuto možnost musíte zvolit v nastavení reklamního účtu). Ti DPH dle FB odvádět nemusí a zaplacená částka je o DPH navýšena, platí jej tedy v Irsku.


Co když zvolím možnost „Využívám reklamu pro nekomerční účely“, ale i přesto budu propagovat produkty a služby?“Nebudu lhát, tato možnost samozřejmě jde – zaplatíte DPH v Irsku a Facebook by neměl finančnímu úřadu v ČR nic „prásknout“. FÚ se to tedy nemá jak dozvědět, kromě přímého udání.  Avšak pokud tato situace nastane, budete muset doplatit DPH, penále a úrok. Rozhodně se tato činnost poté neschová pod neekonomické účely, protože za účelem je jasná propagace podnikatelské činnosti. Z pohledu FB se jedná o porušení podmínek, takže vám může dle svého uvážení stopnout reklamu či zrušit fan page, případně zablokovat účet.


Alternativou by mohlo být využití někoho, kdo je plátcem DPH a převést reklamu a platby přes něj. Záleží na rozsahu reklamy a výhodnosti zapojení dalšího člověka. Ať si už zvolíte jakýkoliv způsob a jste, nebo nejste plátci DPH, pokud si najmete na konzultaci či správu agenturu, odpadá Vám většina starostí.  Jestli budete chtít jakkoliv poradit s online marketingem v oblasti sociálních sítí, kontaktujte mě.

Máte další dotazy? Napište mi do komentářů 😉


Pokud Vás můj obsah baví a má pro Vás přidanou hodnotu, budu rád, když mě budete sledovat také na Facebooku.

273 zobrazení

Comments


bottom of page